Často kladené dotazy

Jak adoptovat Nepálče na dálku? Jak to v domově chodí? Mohu se zapojit jako dobrovolník? Aneb Vše, co by Vás mohlo zajímat v hezkém úhledém balení :)

Často kladené dotazy

Kepak :) Naše zakladatelka Mysha se hned od začátku inspirovala heslem Tomáše Bati: Vydělávejte, nežebrejte. Vydělat peníze vlastním podnikáním pro ni bylo schůdnější, než prostředky shánět po sbírkách či žádáním o granty. Rozjela proto vlastní e-shop s módou z Nepálu Thao.cz. Z jeho zisků je nyní většina nákladů naší neziskovky kryta. Naši dárci a sponzoři tak mohou mít jistotu, že všechy jejich peníze putují přímo do Nepálu – my si z nich nenecháváme ani rupii :)

Jako v každé normální rodině, až na to, že máme několik desítek dětí :) O děti se starají „tety“, které je vychovávají, vaří jim, pomáhají s úkoly a vším, co je třeba. I děti mají samozřejmě své povinnosti a střídají se s pomocí s úklidem a v kuchyni. Celkově se je snažíme vést k zodpovědnosti a samostatnosti, což jsou v Nepálu poměrně vzácné vlastnosti :) Kromě soboty se chodí v Nepálu do školy každý den, takže volné soboty využíváme na výlety, chození do kina nebo třeba plavání. Pokud se rozhodnete do programu zapojit, pošleme Vám přístupové heslo k sekci Aktualit, kde můžete dění v domově sledovat skoro jako byste tam byli s námi :)

Vážíme si Vašeho zájmu! Aktuálně je možné finančně podporovat náš domov jako celek, nikoli konkrétní dítě. Adopcí na dálku Vaše podpora zůstává v tom, že si z domova vyberete dítě, se kterým si budete dopisovat. Ozveme se Vám zhruba 6 krát do roka, ať už s konkrétními zprávami o dítěti, dopisem, obrázky, vysvědčením nebo obecně zprávami z hostelu. Dopisy od Vás dětem dělají velkou radost a rozšiřují jim obzory – takže určitě pište také, Váš dopis do Nepálu rádi odvezeme! Stejně tak se tam za námi můžete přijet podívat :) Důležité každopádně je, že pokud by výjimečně nastala situace, že dítě náš domov opustí (například z rodinných důvodů, které ale bohužel dítě ani my neovlivníme), Vaše podpora pokračuje. Náklady na provoz domova se totiž prakticky nemění. Jakkoli krátká doba u nás strávená je ale pro dítě velmi přínosná. Rychle se učí anglicky, což je pro jejich budoucnost nesmírně důležité. Se všemi dětmi, o kterých si můžete přečíst zde, ale počítáme dlouhodobě :)

Po praktické stránce Vaše podpora začíná odesláním trvalého příkazu na minimální částku 500 Kč měsíčně na účet 43–7142560267/0100. Potvrzení (stačí například printscreen z internetového bankovnictví) nám prosím zašlete na neziskovka@thao.cz. Dále se rozhodněte, s kterým dítětem si chcete dopisovat a které ještě hledá svého patrona, nebo nechte výběr na nás. Pošlete nám své doplňující údaje – trvalé bydliště, korespondenční adresu, pokud se liší a rodné číslo kvůli dárcovské smlouvě. My si Vás zaregistrujeme a obratem pošleme e-mail na přivítání v programu.

Nejmenší částka je 500 Kč měsíčně – zprostředkovávání komunikace mezi Prahou a Káthmándú je přeci jen časově náročné. Pokud byste nás rádi podpořili, ale tuto minimální částku poslat nemůžete, budeme si moc vážit i jakékoli jednorázové podpory! Číslo účtu je 43–7142560267/0100 a potvrzení o daru rádi zašleme.

Dopis (ideálně v angličtině, ale můžeme ho u nás přeložit) zašlete na adresu Thao.cz, Na Košince 106/3, 180 00 Praha – Libeň. Na obálku nebo balík napište heslo Nepálčata, svůj sponzorský kód a kód dítěte.

Určitě, akorát prosíme dárky menších rozměrů, které se vejdou do zavazadla našich dobrovolníků :) Holčičky potěší mašle, náušničky apod., kluci milují fotbal, takže budou vděční za fotbalové kartičky a různé fotbalem inspirované drobnosti… a všem se hodí pastelky, sešity a knížky. Samozřejmě je to ale na Vás, do nákupů dárků Vás rozhodně nenutíme :) Dárky pro děti na narozeniny, Vánoce apod. platíme ze společného rozpočtu.

Často nás osloví sami příbuzní či známí osiřelých dětí, zda bychom se jich mohli ujmout. Aktivně také vyhledáváme děti z kopcovitých částí Nepálu, kde lidé často žijí pod úrovní chudoby. Někdy dítě rodiče má, nicméně jejich přístup a péče o dítě bývají katastrofální. Otcové často bývají alkoholici. Převládá přesvědčení, že dívky mají být na poli či v kuchyni a pokud rodina vůbec nějaké prostředky má, jdou na vzdělání a péči o syna. Dívky, které z těchto podmínek přišly do našeho domova, jsou u nás moc spokojené a nesmírně vděčné za šanci, která jim bez nadsázky změnila budoucnoust.

Některé děti skutečně sourozenci jsou, ale většina se prostě jen jmenuje stejně. Například příjmení Tamang je něco jako Novák u nás :).

Naše hodnoty
  1. Šetříme peníze
  2. Šetříme čas
  3. Nevnucujeme se
  4. Kontrolujeme výsledky

Zapojte se

100 % vašich darů putuje přímo do Nepálu!

Dobrovolnictví

Hledáme dobrovolníky do Nepálu! Požadavky: nebát se jíst rukama, neztrácet nervy, když na vás skáčou desítky dětí, sebediscipína, angličtina a čas minimálně jeden měsíc. Čeká tu na vás pomoc s výukou i organizací volného času dětí. Pro více informací pište na aja@thao.cz, kam můžete rovnou poslat i své CV.

Napsali o nás

Přečtěte si příběhy naší zakladatelky Michaely „Myshi“ Košťálové nejen o tom, jak vypadá každodenní realita těch nejchudších obyvatel Nepálu.