Jsme nezisková organizace Thao, z. s., která provozuje domov pro děti
v Nepálu – jedné z nejchudších zemí světa. Věříme v důležitost vzdělání,
a proto všem našim dětem platíme školné na soukromé škole.
Poskytujeme jim ubytování, výchovu, jídlo, oblečení, hygienické potřeby… Věříme v sílu vzdělání a skutečného přehledu. Bez něj děti v dnešním Nepálu, kde je nejsilnější ekonomikou turismus, zkrátka nemají šanci svůj život změnit k lepšímu.
V chudých nepálských vesnicích nefungují rodinné vazby stejně jako u nás. Rodiče často své děti opouštějí, nechávají v bídných podmínkách a o jejich zaopatření a výchovu nejeví zájem. „Naše“ děti rodiče často vůbec nemají. Důvody jsou různé – zahynuli kvůli nedostatečné lékařské péči, stali se obětí ničivého zemětřesení v roce 2015, nebo je rodiče jednoduše opustili. Zpravidla otcové v rodinách často úplně chybí. Pro děti pak zůstává jedinou jistotou budoucnost o suché rýži, život na ulici nebo na poli a absence vzdělání. Před tím, než přišly k nám, tak některé z dětí neznaly nic jiného, než nocleh na udusané hlíně a dřinu na poli.
Všem našim dětem také hradíme studium, i s ním spojené náklady, na soukromé škole. Státní nepálské školy jsou totiž velmi zpátečnické a nevyhovující. V naší soukromé škole probíhá část výuky v angličtině a přístup učitelů je v porovnání s nepálským školstvím téměř světový. Víme, že nespasíme celý Nepál. Každý osud, který změníme, ale dává naději celé komunitě!
V domově se o děti starají tety, strejdové i dobrovolníci z Čech. Když je to možné (a hlavně když o to mají zájem), mohou s námi bydlet i rodiče dětí. Dětem snažíme dávat obyčejný, bezstarostný život, který je pro většinu českých dětí samozřejmostí. Bereme je na výlety, aby viděly okolní svět a učíme je souvislostem a všeobecnému rozhledu. Pro sirotka z izolované himalájské vesnice může být i obyčejná návštěva ZOO nebo pizza na výletě v Káthmándú úplný trhák! Razíme také náboženskou i etnickou toleranci. Najdete u nás děti různých společenských původů a vyznání; od tibetských slečen Tenzin a Sumit po dívky z nejnižších kast tzv. „nedotknutelných“. Děti vedeme ke snášenlivosti a rovnoprávnému vnímání světa – a to v prostředí, kde kasty hrají v každodenním životě stále zásadní roli.
Problémem Nepálu není, že by jeho obyvatelé byli hloupí, líní či neschopní. Spousta Nepálců potkala západní turisty, udělala si obrázek o „našem světě“ a sní o tom, že by do něj mohla zapadnout. Chtěli by také vystudovat, naučit se jazyky, cestovat a stát se manažery, programátory či konzultanty – jako my. S otevřeným myšlením i prostředky by mohli pomoct svým příbuzným, své vesnici, své zemi… Smůla je, že oni nedostanou šanci. Narodit se v zapomenuté vesnici v nepálských horách nebo na periferii hlavního města předurčuje člověka k tomu strávit celý život prací na poli nebo žebráním v ulicích. Přitom vymanit se ze zdánlivě začarovaného kruhu nemusí být pro šikovného Nepálce tak těžké – když mu někdo na začátku podá pomocnou ruku.
#zakladatelka #businessmanka #máma #inspirace
Zakladatelka neziskové organizace Thao Michaela Mysha Košťálová je pro „své“ nepálské děti superženou, která by kromě dětského domova s klidem vybudovala třeba nemocnici (ne-li letiště). V jejich očích dokáže vše, co si zamane. A po pár minutách rozhovoru s ní nemůžete jinak, než jim dát za pravdu!
Řídí se heslem Sky is the limit (které má dokonce vytetované!). V podnikání i osvětě v Nepálu ji inspiruje filozofie Tomáše Bati „vydělávejte, nežebrejte“. Radši než fundraisingem by pro svou neziskovku vydělala peníze klidně tancem u tyče :)
Jak na nápad založit neziskovku přišla?Do Nepálu jela původně v roce 2010 jako dobrovolnice zhubnout :) Vždy chtěla dělat něco pro děti, tak jela ty nepálské učit angličtinu. Po šesti měsících si je zamilovala a chtěla je začít podporovat dlouhodobě. Rozjela po přátelích první sbírku, zaplatila pár dětem bydlení a školné a začala vymýšlet, jak finance zajistit dlouhodoběji. „Vybírat sponzorské dary je OK pro začátek. Dlouhodobě jsem si ale chtěla na neziskovku vydělat sama,“ říká. A povedlo se! Díky nezávislému e-shopu s módou Thao.cz, který ze zisků na provoz domova přispívá, může jít plných 100% Vašich sponzorských darů přímo do Nepálu.
Nejsilnější vzpomínka na začátky?„Vždycky jsem měla představu, že na svůj dětský domov v Nepálu zvládnu vydělat dost peněz podnikáním, například prodejem oblečení z Nepálu. V létě 2013 jsem se obchodu i neziskovce věnovala naplno. S prodeji to ale bylo pořád nahoru dolu (spíš dolu), takže jsem prací trávila spoustu času. Nakonec na to doplatil vztah s přítelem a já se už pomalu vzdávala. Pak jsem se rozhodla odjet se synem Theem na zotavenou na Sicílii a všechno tam v klidu promyslet. Samozřejmě jsem řešila útratu každého Eura, zvažovala, jestli si dám Colu, nebo už na ní nemám :) Po návratu jsem se rozhodla dát podnikání úplně poslední šanci. Z posledních zbytků sil (a peněz) jsem na Facebooku zaplatila reklamu a rozeslala newsletter o nových nepálských kalhotech, jejichž nákupem zákaznice pomáhají sirotkům v Nepálu. Večer jsme šli se synem do kina a vážně mi nebylo do smíchu. Po kině jsem ale zapla počítač a nevěřila vlastním očím – na mailu bylo několik desítek nových objednávek! A do rána trhly objednávky veškeré rekordy!“
Myshi typický den?Nic takového jako typický den pro Myshu neexistuje. Může být zrovna kdekoli po světě, kde hledá další charitativní i obchodní projekty. Jindy ji potkáte s koordinátorkou neziskovky Ájou, jak vymýšlí, jak zefektivnit výuku dětí v Nepálu. Může být taky ve skladu Thao.cz se šéfem obchodu Tomášem a vymýšlet nové kolekce a nejlepší akce pro zákaznice :)
Méně o MysheÁja Na pohovor přišla s tím, ať se prý nenecháme mýlit CVéčkem módní editorky. Že není žádná načančaná pipinka, ale ďáblice s andělskou duší, která místo pěstících víkendů jezdí pomáhat uprchlíkům – no dobře, ta citace není úplně přesná :) Každopádně, že má Ája srdce na správném místě (a to srdce bije pro Thao a pomoc dětem!), se ukázalo poměrně záhy. Zpětně vůbec nechápeme, jak jsme tu firmu bez ní tři roky plácali ;) Dnes má Ája na povel organizaci a promo kolem dětského domova v Nepálu (to díky ní se tady na Facebooku pravidelně objevují fotky a příběhy našich dětí). Fušuje nám do módy, stylistiky, marketingu… no a že je vyloženě multifunkční dokazuje třeba to, že léto strávila balením balíčků a nastavením procesů ve skladu. A samozřejmě tím vším proplouvá s hebkými vlasy a dokonalým make-upem – jako správná ex-beauty editorka! :)
100 % vašich darů putuje přímo do Nepálu!
Hledáme dobrovolníky do Nepálu! Požadavky: nebát se jíst rukama, neztrácet nervy, když na vás skáčou desítky dětí, sebediscipína, angličtina a čas minimálně jeden měsíc. Čeká tu na vás pomoc s výukou i organizací volného času dětí. Pro více informací pište na aja@thao.cz, kam můžete rovnou poslat i své CV.
Přečtěte si příběhy naší zakladatelky Michaely „Myshi“ Košťálové nejen o tom, jak vypadá každodenní realita těch nejchudších obyvatel Nepálu.