Příběhy dětí

Už přes 70 nepálských dětí u nás našlo domov a dostalo možnost získat dobré vzdělání.

Sunina je jedním slovem prostě holčička :)

Suninu potkal rodinný osud, který mezi dětmi z našeho domova není výjimečný: otec se znovu oženil a o první ženu a dítě přestal mít zájem. Bohužel i maminka Suninu opustila a Sunina tak zůstala v péči své velmi staré babičky. To je v Nepálu vážně dost smutná vyhlídka.

Znamenalo to pro ní hladovění o rýži a s chozením do školy se mohla rozloučit rovnou :( Je z velmi odlehlého distriktu, kam se trvá dostat dva dny a noc – když to jede! Naštěstí i tak je v mnoha ohledech Nepál jedna velká vesnice a přes strýčka jedné z našich starších dívek jsme se o ní dozvěděli. Sunina je sladká dívenka, která miluje především džus. Ano, čtete správně. Doma na vesnici pila asi jen vodu, protože takovéhle nadšení z džusu jsme ještě neviděli. Kdykoli dostane kapesné, běží hned do sámošky na rohu a pak blaženě upíjí džusík. Ve škole je Sunina moc ráda a učení jí jde velmi dobře. Perfektně se vyjadřuje a opravdu moc hezky povídá. Když jsme jí k narozeninám koupili krásné princeznovské šatečky, byla dojatá k slzičkám. Miluje být mezi ostatními holčičkami z našeho domova, hrát si s panenkami, švitořit a radovat se z krásné příležitosti, kterou dostala. K absolutnímu štěstí jí stačí džus, škola, hraní a spánek :)

Zobrazit celý příběh ›

Sapana pochází z té nejnižší kasty „nedotknutelných“

Kasta Pariyar má jednoznačně nejhorší postavení. Je jen málo věcí, co nedotknutelní smí vykonávat za činnosti; jsou to ty nejpodřadnější práce pro vyšší kasty, za kterou dostávají jednou za měsíc suchou rýži... Je to zneužívání zoufalých lidí.

Maminka Sapany na vesnici opravuje bohatším vrstvám oděvy, ale jinak se nesmí k ostatním ani přiblížit či se dotknout cizího majetku. Nikdo z této kasty nemá šanci změnit své postavení či svou budoucnost, společnost to jednoduše nepřipustí. Je to skutečný zázrak, že se dívky s příjmením Pariyar ocitly v hlavním městě a dostaly šanci chodit do školy. Ze začátku to nemají jednoduché, musí se naučit základy angličtiny i hygieny, přeci je do teď žily v odříznuté vesničce hodiny a hodiny vzdálené od nejbližšího města. Sapana je ale neuvěřitelná! Všechno ji zajímá, všechno ji baví. Má výborné chování, disciplínu a nadšení chodit do školy, hrát si s ostatními dětmi a zažívat pohodový život mladé dívky. Nejen ona teď přispívá svým skvělým příkladem k tomu, aby Nepál s každou novou generací dostával novou tvář – její noví sourozenci i jejich pověrčivý příbuzní názorně vidí, že kasty jsou minulost!

Zobrazit celý příběh ›

Stydlivá, ale moc chytrá Usha

Něžná kráska Usha Mainali se k nám přistěhovala pár měsíců po své sestřičce Nishe. Stejně jako jí se totiž rodiče po narození syna víceméně zřekli.

Její rodiče jsou velmi chudí, nevzdělaní farmáři, kteří mají více dětí, než kolik jsou schopní uživit. A bohužel i více, než kolik uživit chtějí: co se jim narodil vytoužený syn, nemají potřebu dcery nijak vychovávat. Usha byla ze začátku stydlivounká, stejně jako byla Nisha. Je ale velmi chytrá a ve škole se chytla tak rychle, že rychle strčila zkušenější sestřičku do kapsy :) Nisha jí moc podporuje, pomáhá jí s učením, uklízením, mytím a tichá Usha pomalu pookřává. Co si budeme povídat, asi hodně pomohlo i dobré jídlo, které je v porovnání s tím, co měla na vesnici, velký luxus. Miluje sladké, takže z dortů na našich narozeninových oslavách je úplně nadšená. Když k narozeninám dostala nové čisté šatičky, dort a oslavu s tanečním vystoupením, bylo i na jejím zaraženém obličejíčku vidět nadšení a radost :)

Zobrazit celý příběh ›

Nirmala boří mýty o nedostatečnosti nejnižší kasty

Příslušníkům kasty Pariyar, neboli nedotknutelným, se často přezdívá hlupáčci. Rodiny nedotknutelných mohou jen šít, nesmí pracovat na polích, nesmí se dotknout jídla, vody, dokonce ani nesmí ani vejít do dveří jiných lidí…

V odlehlých vesnicích Himalájí jako by se zastavil čas, stále se věří na pověry, že tito lidé mohou přinést smůlu a smrt. Do našeho domova ale Nirmala nepřinesla nic než radost! :) A celá naše velká, etnicky, nábožensky a kastovně pestrá rodina názorně všem okolo ukazuje, že kastovní systém je už přežitý. Nirmala by s přehledem svou samostatností a motivací strčila do kapsy většinu dětí u nás. Když ji náš vychovatel Umesh doučuje matematiku, prý se občas při vysvětlování pěkně zapotí :) Je do učení vážně dost zapálená, dělá velké pokroky a vůbec se nebojí vysokých met: chce být úspěšnou lékařkou či učitelkou. Největší změnou pro ni ale není možnost chodit do školy a bydlet ve velkém, hezkém domově v hlavním městě. Hlavně po té osobnostní a emoční stránce je pro ni život s námi tím největším darem – rovnocenné zacházení je pro ni i Sapanu novinkou.

Zobrazit celý příběh ›

Slabounká Ankita má štěstí v neštěstí

Devítiletá Akita to se svým vrozeným problémem se srdcem paradoxně vyhrála – díky tomu, že se jí rodiče zřekli, žije teď u nás a místo práce na poli chodí do školy. Jak by měly všechny její sestřičky…

Po narození měla problémy se srdcem a prodělala těžkou operaci. I tatínek je dlouhodobě nemocný a celý život bojuje s dýchacími problémy. Je nevzdělaný a bez práce. Maminka pracuje jako námezdní dělnice a pomocnice, do čehož nutí i ostatní starší sestry Akity. Bohužel je to pro ně zmařený život, který bude přesně kopírovat ten, který měla jejich matka. A to i přesto, že tito rodiče svým dcerám dovolují chodit do státní školy! Jejich úroveň je totiž tak mizerná, že se po základní školní docházce stejně nemají šanci dostat na střední školu a studovat dál. Naše milovaná Ankita tak díky své nemoci vážně vyhrála loterii – rodiče ji nechtěli, nebyla jim k ničemu… Ale my už bychom bez ní být nechtěli. Ve škole jí to jde moc dobře, úkoly dělá pilně a svědomitě a s ostatními holčičkami se se stejnou pílí věnuje hraní s panenkami a trénování tanců :)

Zobrazit celý příběh ›

Zobrazit více příběhů
Naše hodnoty
  1. Šetříme peníze
  2. Šetříme čas
  3. Nevnucujeme se
  4. Kontrolujeme výsledky

Zapojte se

100 % vašich darů putuje přímo do Nepálu!

Dobrovolnictví

Hledáme dobrovolníky do Nepálu! Požadavky: nebát se jíst rukama, neztrácet nervy, když na vás skáčou desítky dětí, sebediscipína, angličtina a čas minimálně jeden měsíc. Čeká tu na vás pomoc s výukou i organizací volného času dětí. Pro více informací pište na aja@thao.cz, kam můžete rovnou poslat i své CV.

Napsali o nás

Přečtěte si příběhy naší zakladatelky Michaely „Myshi“ Košťálové nejen o tom, jak vypadá každodenní realita těch nejchudších obyvatel Nepálu.